Moskva (2010)

Z Prahy na moskevské Šeremetěvo za cca dvě a půl hoďky. Ze Šeremetěva do centra, díky relativně luxusnímu Éroexpresu, za 300 rublů a 35 minut. Do čehož tedy není započítána frustrující více než hodina ve frontě na imigraci. K zoufalství chybí už jen to, aby z tlampačů hráli Kabáti, což se naštěstí neděje.

A hned zkraje vzhůru do podzemí za romantikou a bratru třicetistupňovým vedrem, které se dole drží, i když venku prší a teplota je sotva poloviční. Větrá se tu vůbec? Kdo ví. Zase co by člověk nechtěl za 26 rublů.

Ó ano, moskevské metro má svoje kouzlo. Značení ovšem nic moc, takže krom znalosti azbuky budete potřebovat i jistý důvtip, nebo alespoň příručku „Jak se chová vesničan ve městě“, pokud jste jako já.

Smog z lesních požárů v okolí Moskvy spláchla včerejší bouře, dusno však přetrvalo ještě několik dní. V centru jsou k vidění věci… divadlo, Kreml, mauzoleum, maršál Žukov na koni. A povězme si taky něco o procentu opravdu atraktivních Rusek korzujících v ulicích. Stručně: je vysoké.

Na velkorysé pěší zóně okolo Kremlu a Rudého náměstí se žádný dálný východ nekoná, vše v dohledu je v západně-velkoměstském stylu.

A jsme tu. Když jabko, tak rajske, když robu, tak z Prajzke (mmch, má někdo osobní zkušenost…?) a když vojenskou přehlídku, tak jedině na Red Square. Normálně mě mrzí, že tu zrovna ty rakety země-vzduch nejedou [Edit 2017: haha. Jak vtipné]. Nicméně alespoň vlajka vlajčí, takže bátuška car je nekompromisně doma a dává si teplé té ze svého pozlaceného samovaru.

10

A víte co?? Připomíná mi to píseň. Snad za to nedostanu na držku…

Klasika nejklasikovatější, Chrám Vasila Blaženého. Postaven v letech 1555-1560 na příkaz Ivana Hrozného jako připomínka vítězství nad kazanským chánem, píšou na Wiki.

11

„Pánbůh rozdal jiným městům všecku krásu, parníky na řekách a dámy všité do atlasu…“ Vot tak. A spousta těch parníků evidentně jezdí po řece Moskvě, která sama o sobě působí impozantně a spoluvytváří (zde s jednou z kremelských zdí) zajímavá panoramata. A já na tom mostě přes ni opravdu byl a kromě toho, základem úspěchu v životě je umět se v pravou chvíli tak nějak přihlouple smát. Není divu, že mám tolik úspěšných kamarádů

A nakonec tři bohatýři na rantlu v popředí i pozadí (čtvrtý byl nemilosrdně odgimpován, aby se to rýmovalo). Jinak též místní pití průměrné ceny i chuti. Obecně řečeno další obrázek, ve kterém dostává perspektiva tvrdě po tlamě; zčásti je to mnou, zčásti mou na focení ne zcela disponovanou Nokií Express Music. Aspoň že napravo za to může nejmenovaný starý mistr.

15
To je tak zhruba vše, co se dalo stihnout za jeden podvečer. Příště si nezapomenu někde pod Kremlem dát vodku

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s