Izrael (2011), část 1.

[7 min.]

Známý obchodník Stern přijme nového příručího Kohna, který má skvělá doporučení. Nechá ho na zkoušku ve kšeftě a odejde. Když se vrátí, v krámě stojí elegantně oblečený zákazník a právě si prohlíží rybářský prut. Kohn jede jak sentinel:

„… samozřejmě jeden prut jim nestačí, tenhle je od Steinenberga, nejlepší kousek; pán pochopitelně nebude chytat jen na jeden, každej odborník jim doporučí aspoň tři pruty, takže to máme ještě jednoho Steinenberga a k tomu si vezmou tenhle speciální kousek, to je zakázková výroba od Fish&Fish, ty si kupujou opravdoví majstři; chytaj‘ raděj natěžko nebo na třpytku? – 1no já vim, tím se teď nezatěžujou, to jak je zrovna chuť, oder? – jednou zajdou na pstruhy, jindy na rybník – to jim můžu doporučit: u Zbraslavi je takovej fajnovej flíček, sekční šéf Meinlig to tudle povídal, tam je krásně, tam si báječně odpočinou; takže to máme kompletní sadu na kapry, líny a karase, tohle náádherný balení – viděj to provedení, to se hned pozná kvalita – třpytek, to maj’ na štiky a candáty; a S-A-M-O-Z-Ř-E-J-M-Ě mušky! Mušky, pane, to tu máme tuhle jedinečnou sadičku – ty se dělaj až v Orientě, ruční práce, kvůli každý oškubají jednoho páva, takový nekoupěj‘ ani ve Vídni. Ja! natürlich stolička, přece nebudou sedět na zemi – ale – mezi náma – takhle k vodě asi nepůjdou, že jo: voni šijou u Lipperta, nicht war – to by zničili takový kvádro až by tahali toho obrovskýho sumce – ale nebojej se, tady maj’ tenhle nepromokavý overal, viděj tu módní fazónu, to se pozná i u tý vody, ze voni nejsou žádnej nýmand – a ten se jim nepromočí ani kdyby za tím sumcem skočili až doprostřed rybníka – a vemou si hnedka dva, co kdyby se přece promočil; na ja, na ryby to se musí nemlich po ránu, věděj voni, jak je krásnej východ slunce u vody – to jim až závidim – ale jakýho maj’ voni budíka – to aby nezaspali, to by o to nejkrásnější přišli, že jo – tadydle máme unikátní kousek, ze Švicrlandu, to je orloj, vašnosti, to si sem k nám podle něho chodí řídit hodinky i ratmajstr – že jsou tak kulantní kunčaft, tak je jejich, ať jsme plajte; ale jak voni pojedou do tý Zbraslavi? koukám před krámem stojí pragovka, to je jejich, nicht war, na ja, fajnovej vůz; ale jestli jim můžu doporučit, vono to nějak rychle nejede – mám recht, že jo – to by museli vstávat moc brzo a prošvihli by ten kráásnej východ slunce na Zbraslavi; ja jim udělam košer cenu – máme na skladě epesní sedánek: Mercedes, vašnosti, Mercedes-Benz, s tím budou u vody natošup – a to je jim tak elegantní automobil, s tim můžou i v neděli do divadla a ještě se portýři budou předhánět, aby jim ho mohli zaparkovat. A nemusej se s ničím obtěžovat, vašnosti, vůz jim přistavíme až před barák a všechno ostatní jim dovezeme ještě než dojdou domů – a zejtra už můžou na ty ryby…“
Konsternovaný zákazník vyplní šek a odejde. Stern přijde k příručímu a povídá: „Teda Kohn, voni jsou fakt klasa, to se jim musí nechat. Kunčaft přijde koupit prut a oni udělaj takovejhle kšeft – i automobil mu prodaj! To se musí nechat, Kohn, voni sou echt do kšeftu.“

Kohn se začervená a povídá: „Věděj pane šéf, on se tady ten pán původně jen zastavil pro balíček prezervativů a ja mu povídám, ať se vykašle na ženský a jde radši na ryby…“.

Já vím, starý vtip. Ale nádherně podaný.

Zelené pahorky izraelské

2

Přistanou na letišti Bena Guriona, prvního izraelského premiéra, a Vyjedou z Tel Avivu na východ, přes ty pláně zelený, že jo, to jim spadne brada, jestli čekaj nějakou polopoušť, a furt rovně a do kopce – von ten Jeruzalém je sedmset vosumset nad mořem, tak si nezapomenou šálu nebo aspoň šátek, to vědí, tam to fouká – a přejedou kolem Starýho města a pak furt doprava a zase nahoru, až dojedou k plotu a tam už bude Betlém.

3

A v Betlémě na kopečku je Star, dle místních měřítek tříhvězdičkový hotel (od čehož si musí středoevropan hvězdičku odečíst), z jehož jídelny je krásný výhled na velkou část města. Celkový poměr cena/výkon v pohodě; jediné, s čím se nesmířím, je blízkovýchodní standard „použitý toaletní papír prosím neházejte do mísy, ale do koše vedle ní“.

Nicméně rychle posnídejme a tradá na výlet do Galileje. Cesta tam vede Judskou pouští a údolím Jordánu, přičemž tou pouští je to pěkný sešup o cirka 1200 výškových, neb Mrtvé moře, do něhož Jordán ústí, je -400 mnm.

Podél cest v poušti lze vidět beduínské osady ze dřeva a vlnitého plechu, dnes už nechybějí ani generátory na elektřinu a sem tam satelit. Beduíni vyznávají vlastní přírodní náboženství a živí se sběrem polodrahokamů a prodejem drobných šperků, za dolar dva se taky můžete nechat vyfotit na oslíkovi / koníkovi / velbloudovi. Nelze jim upřít obchodní talent, asi tak osmiletý klučina mi dokázal – naštěstí za rozumnou cenu – prodat moje vlastní brýle. Kahoš, Kahoš, to mi povědí, jak si mohli myslet, že si je chce jen půjčit?

trasa_galilej
Z Betléma do Galileje a zpět

Jedu na sever…

Třetího dne se v Káně Galilejské konala svatba. Byla tam i Ježíšova matka na svatbu byl pozván také Ježíš a jeho učedníci.Když začalo docházet víno, Ježíšova matka mu řekla: „Nemají víno.“ [Jan 2/1]

V Káni ani Nazaretu není (imho ani pro průměrného křesťana) nic moc k vidění. V Káni Ježíš údajně proměnil vodu ve víno a v Nazaretu žil, ale pokud neoceníte fakt, že tu kvůli tomu postavili kostel, neoceníte vlastně nic. Ale možná jsem ovlivněn třemi hodinami v překlimatizovaném autobuse.

8

S křesťanskými památkami je celkově trochu problém co do autenticity. Kostelů je díky přístupu „Postavíme kostel všude, kde Ježíš něco udělal, nebo kde něco udělali jemu“ až příliš, nemluvě o tom, že odstup mnoha staletí tento přístup posouvá do značně spekulativní roviny. 

9

V místních chrámech je pak k vidění otisk Kristovy nohy ve skále, čtrnácticípá hvězda určující přesné místo jeho narození, důlek po kříži, kámen, kterým byl zavalen jeho hrob a tak dále. Vše zaručeně pravé. Tůně v Jordánu, v níž Ježíše baptizoval Jan Křtitel, je zaručeně pravá dokonce dvakrát: jednou tady v Galileji a jednou na jordánském břehu řeky. 

Subjektivně o něco lépe je na tom Kafarnaum se synagogou ze 4.století a zbytky domu rybáře Šimona, známého spíše jako Petr.

10

And by the way, how much is the fish? 18 dollars, bro. Mohla by to být tilapie a chutná trochu jako pstruh, hlavně se ale podává ve „svatopeterské“ restauraci situované přímo na břehu Galilejského jezera, kterou bych chtěl vlastnit, neb se zde za hodinu vystřídá střízlivým odhadem 5 autobusů stylem „kolik rybiček? – kolik káviček? – platit prosím, nashledanou“.
11

Krajina kolem jezera je zelená, klidná a krásná (což z fotek není až tak patrné). Stejně jako celé údolí řeky Jordán.

Jedu na jih…

„Haifa je největší severoizraelské město, hlavní město Haifského distriktu a čtvrté největší město v Izraeli s celkovou populací 278 900 obyvatel. Město leží na izraelské pobřežní planině, při Haifském zálivu na celkové ploše 63,7 km²“. Wikipedie

Krom toho je to i největší, strategicky významný izraelský přístav s ropnou rafinérií. V roce 2006 sem dopadlo na devadesát raket Hizballáhu. Z vyhlídky poblíž jeskyně starozákonního proroka Eliáše je na město nádherný výhled, to by byl až hřích tady nezapózovat.

Jsou tu taky Bahajské zahrady, kolem kterých se ovšem jen projedem busem po rondlu, protože nemáme čas. Ale zase celá 2 kola. Foto přes sklo za jízdy.

26

Na pobřeží Středozemního moře leží Caesarea, zajímavá díky rozsáhlým vykopávkám z římské doby. Je tu amfiteátr, akvadukt, který přiváděl vodu z 13 kilometrů vzdáleného zdroje (to mi vysvětlej, jak to stavěli, aby to celou tu štreku teklo „z kopce“) i hipodrom, po němž se kdysi proháněl Juda Ben Hur

Teda popravdě, neproháněl. Zaprvé, ten hipodrom je jinde, zadruhé, Ben Hur je fiktivní postava z historického románu Lewa Wallace, čili naše cool story má 2 malé, drobné vady. 

Náladu nám spraví poněkud novější výkřik techniky, vhodně umístěný vykládací pás pro nákladní lodě, díky kterému zde mohou fungovat i ty s hlubším ponorem, kterým by jinak v mělkých pobřežních vodách hrozily problémy. 

Ale i kdyby se Titanik potápěl a bárka šla ke dnu, tady je prostě malebně. Jinak je permanentně kolem třiceti stupňů a svinsky mě bolí v krku, což po návratu na hotel řeším zakoupením jakéhosi cumlání v betlémské apatyce.

Zázračné účinky se ovšem prozatím nedostavují.

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s