Yellowstone (2012), část 1.

[7 min.]

Tři dny není zrovna moc, ale mrknout se v rámci služebky do jednoho z nejkrásnějších parků na světě je geniální i tak. V noci přilétáme z Chicaga do Bozemanu v jižní Montaně. Dost „Yellowstone“ je už bozemanské letiště, provinční, ale velmi sympatické, s různými zvířaty i částí konstrukce vyvedenými ve dřevě. A pak cca dvě hoďky hertzovským autem do West Yellowstonu na nocleh.

2012-05-17-08-09-12
Hibernation Station

Možností ubytování je poblíž Yellowstonu přehršel. V půlce května, před hlavní sezonou, nebude ani takový problém nejaké sehnat. Nicméně nepochybujte ani na vteřinu, že si ho krvavě zacálujete, a to nejen v případě Hibernation Station, chatkové osady pár minut jízdy od západní brány parku (bez auta se lze samozřejmě rozumně pohybovat nelze). Jde to i levněji, ale má to svá úskalí – stan, přičemž tábořiště mají omezenou kapacitu a může vás překvapit medvěd, nebo větší vzdálenost od parku.

2012-05-17-09-54-09
U západní brány

Yellowstone byl ustanoven roku 1872 a je tak prvním národním parkem na světě. Jedinečnost mu dodává poloha nad kalderou největšího světového vulkánu – nachází se zde polovina světových geotermálních jevů, takže kouř stoupá z kdejaké díry u cesty. Semotamo teda i z nějaké díry NA cestě, což shledávám lehce znepokojujícím, ale tak tu prostě život chode.

img_0933
Roaring Mountain

Jedná se vlastně o náhorní plošinu ve výšce přes 2000 m.n.m., což má očekávané dopady na klima. Štíty okolních hor stoupají až do rozmezí 2700-3400 m.n.m

Fire In The Hole!

Parkem protéká mnoho řek; nejzajímavější je Yellowstone River, na jejímž toku se nachází Velký kaňon, spousta vodopádů a peřejí. Prvního dne ale putujeme proti proudu jednoho z jejích přítoků, Firehole River.

2012-05-18-09-22-55
Firehole River

Jakkoli jsou na ní k vidění malebné kaňony, peřeje, vodopády a tůně vybízející ke koupání, hlavní atrakce v jejím bezprostředním okolí jsou jiného druhu.

img_0930
Firehole Falls

Výše po toku Firehole River se totiž nacházejí ty nejzajímavější z už zmíněných geotermálů. Oblast Geyser Basin je členěna na Horní, Střední a Dolní, což implikuje 3 zastávky na cestě autem a procházení okolo kýčovitě krásných scenérií po dřevěných chodnících. Terén samotný je jinak zrádný, co se jeví jako pevná zem je mnohdy jen tenká krusta nad vařící vodou nebo bahnem.

2012-05-17-13-53-57
Jedna z mnoha krasových tůní

Naprosto jasný a nezvratný důkaz existence obra Koloděje: šel tudy a coby rodilý Čech samozřejmě kašlal na předpisy.

2012-05-17-14-06-01
„Kolodějova šlápota“

Všem barvám okolo je občas tak trochu těžké věřit, nicméně tak to prostě je; příroda místní nebe, půdu i porost poněkud přesaturovala.

img_0831
Nedaleko Old Faithful

What’s the Story? (což je v souvislosti s obrázkem níže samozřejmě narážka na album a píseň svého času slavné přeslavné britpopové kapely, jak budou dobře vědět především, smím-li to tak říci, dříve narození).

img_0833
Morning Glory Pool

I z těchto míst jsou bohužel pravidelně odstraňovány kilogramy mincí a odpadků. V době naší návštěvy ovšem čisto.

img_0834
Morning Glory pool

Old Faithful a ti druzí

V centru Upper Basin setrvale klokotá jedna z největších atrakcí parku, možná nejznámější gejzír na světě Old Faithful. „Starý spolehlivý“ není nejstarší ani nejvyšší, věren svému jménu ovšem chrlí pravidelně každých 90 minut, což pro většinu jeho místních kolegů zdaleka neplatí; některé jsou aktivní jen několikrát za století.

V konečném důsledku se tento fakt hodně podepisuje na bezprostředním okolí, jež je masově turistické až to bolí. Což ovšem nic neubírá té až dětské radosti, co člověka zachvátí, když to konečně vypukne. Smysl pro drama za sto bodov.

img_0852
Old Faithful

O kousek níže, tedy víc Middle, tedy severněji, aby se to pěkně rýmovalo, maluje barvami přímo lautrecovskými Grand Prismatic Spring, prý nejfotografovanější termální atrakce Yellowstonu. Horká voda tu vyvěrá ze čtyřicetimetrové hloubky.

img_0880
Grand Prismatic Spring

Nejkrásnější pohled na něj je z pahorku hnedle vedle, jenomže na trek bohužel tentokráte nemáme čas. Krom toho, počasí se dramaticky mění každou zhruba čtvrthodinu a začíná být fuška svlékat a znovu oblékat všechny ty vrstvy. Vizuálně nejlepší jsou tedy ony temné bouřkové mraky, mohu-li si vybrat.

Horká voda z Grand Prismatic přiživuje právě Firehole River, která se vlévá do Yellowstone River, která se vlévá do Missouri, která se vlévá do Mississippi, která se vlévá do Mexického zálivu (!), který je odtud opravdu zatraceně daleko. Ale o impozantním povodí Mississippi a tom, jak tahle gargantuovská řeka sbírá vodu pomalu z celé Ameriky zase někdy jindy.

img_0889
Firehole River u Grand Prismatic Spring

„What to Do If You See a Bear“

Hned první den máme poměrně velké štěstí na divoká zvířata. Ta jsou na první pohled velice krotká, následkem čehož je počet zraněných návštěvníků každoročně poměrně vysoký. Intuitivně jde hlavně o medvědy, ze kterých má ovšem většina lidí vcelku pochopitelně respekt. Ošklivě nakopat do zadku vás nečekaně může i něco tak ladného, něžného, krásného, jako laň.

img_0927
Jsem v pohodičce, ale moc mě neserte.
O stavech leták hovoří zhruba takto:
Cougars ………………..20
Wolves ………………..150
Grizzlies………………200
Bighorn Sheep………500
Pronghorns…………..500
Black Bears…………..700
Moose…………………700
Mule Deers…………1,000
Bison………………..4,000

Elks………………..10,000

img_0921
Bizon americký

Nejlepší v tomto směru je první setkání s bizonem. Je to tedy opravdu majestátní zvíře. Majestátně kráčí uprostřed cesty a zastavuje dopravu, majestátně se pase, majestátně žvejká a majestátně kadí. Protože je stále ještě zjara, je k vidění i spousta bizoních telátek, která jsou pro změnu tak nějak přiměřeně srandovní.

První den se vyvedl náramně.  Zítra se chystámě za „ještě více“ zvířaty do Lamar Valley.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s