Yellowstone (2012), část 2.

[5 min.]

Prší, je zima a mlha a my jedem na východ do Lamar Valley. Zvířata jsou naštěstí chlupatá a počasí je nerozhodí. Horší to v tomhle ohledu je se svátečními fotografy. Půl dne fotím jen mobilem.

Mammoth Hot Springs

Ale nejdříve na sever, poněvadž je to de facto po cestě: Mammoth Hot Springs poblíž severní brány parku. Kolekce horkých pramenů v travertinovém kopci zde během tisíců let vytvořila vápenatý kras, který díky neustálé geotermální aktivitě ožil vlastním životem.

yellowstone-2-2
Mammoth Hot Springs

Horká voda nasycená uhličitanem vápenatým vyvěrá každou chvíli jinde a neustále mění tvar teras. V tomto ohledu je místní pramen největším na světě (odtud možná název, že jo, ale úplně do detailu po tom pátrat nebudu). Za žluto-oranžovo-hnědo-zelené zabarvení travertinu mohou teplomilné řasy, jimž se v termálech velice dobře daří. Takže ne, smočit se v tom nedá.

yellowstone-2
Mammoth Hot Springs

Po terasách vede krátký okruh dřevěných chodníků. Odměnou za nenáročný výstup je možnost kochat se vyjma termálů i panoramaty okolních hor.

yellowstone-2-3
Mammoth Hot Springs – cestou vzhůru
yellowstone-2-4
Mammoth Hot Springs – Minerva Terrace

Na vrcholu teras je k vidění vizuálně podmanivý hřbitov stromů, které položily svůj život na oltář efektní krajinné fotografie. Nebo se tu teda prostě uchytily v době, kdy termální jezírka odtékala jinudy.

yellowstone-2-5
Mammoth Hot Springs
yellowstone-2-6
Mammoth Hot Springs

Úplně seshora, respektive na konci dřevěného chodníčku, lze pozorovat extra malebné zátiší s vodopádem. Pěkné. „Mamuti“ jsou logisticky velice levnou, nicméně velice zajímavou atrakcí.

yellowstone-2-7
Mammoth Hot Springs

Nebeské pastviny

Přes nepříznivé počasí je v Lamaru rušno. Z kraje sezony je zvěře více a při troše štěstí lze z auta pozorovat několikasethlavá stáda bizonů. Fotil jsem, ale mázlo se mi to. Fakt do prdele ošklivě. Ani chlubit se tím nebudu.

yellowstone-2
Do Lamaru

Na počátku 20.století přitom zbývalo z několika milionů bizonů jen asi 50 kusů. Díky přísné ochraně se však druh ve volné přírodě podařilo zachránit a v roce 1996 už byl jejich počet v parku odhadován na 3500.

Kterýmžto pádem byli zachráněni i pro gurmány, což je taky hezké. I když tak nějak jiným způsobem, jak všichni cítíme.

yellowstone-2-4
Jeleni v Lamar Valley

V případě většiny zvířat jednoho za chvíli začne mrzet, že nemá k dispozici delší sklo neboli teleobjektiv anebo aspoň dalekohled. No kdo by něco takového čekal.

yellowstone-2
Takhle blízko by se chodit nemělo.

Od medvědů by si člověk měl držet pokud možno cca devadesátimetrový odstup. Fotka níže je ze vzdálenosti méně bezpečné. Oficiální materiály parku před přibližováním se k medvědům celkem pochopitelně varují, pročež lidé veskrze opatrní (jako my) mohou podobné snímky získat jen pokud se přidruží ke skupince, u níž je zřejmé, že ne všichni budou schopni utíkat tak rychle. Alespoň tak tomu v tomto případě bylo. Ale nemá se to.

yellowstone-2-5
Grizzly v Lamar Valley

Jakže to bylo s tím delším sklem?

Jedeme dál až za východní bránu do Cooke City na benzin a jídlo a pak dolů k Yellowstonskému jezeru. Počasí i viditelnost už po zbytek dne zůstanou stejné.

yellowstone-2-2
V mlze zahalená Amphitheater Mountain

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s