Skotsko 2016, část 2.

[7 min.] Isle Of Skye

Pakomárec skotský je druh malého létajícího hmyzu, který žije převážně v močálech a mokřinách severozápadního Skotska. Zde jsou označováni jako midges. Wikipedie

Auchtertyre, malinká vesnička na dohled od Isle of Skye. První dojem z ní je silně ovlivněn seznámením s pakomárci alias midges. Midges jsou malé mušky aktivní hlavně ráno a v podvečer zejména poblíž vody, která je tady úplně všude.

Hejno se na člověka vrhne tak, že jich nejdřív pár desítek vdechne aby dalších pár desítek zabil přejetím dlaně po zátylku. Já si přejedu i vyjmenovaná slova po K a nasazuju kapuci. Zuzku to netrápí, zřejmě se nachází mimo jejich čichové spektrum.

lightroom-2
Den 2. – Trasa

Dost haluzoidní sehnání ubytka  přes AirBnb dává zřejmé poučení pro příště: najít volný hotel přímo na Skye necelé dva týdny před příjezdem je prakticky nemožné.

Ono se není až tak čemu divit, pokud budete na netu hledat zajímavé lokace ve Skotsku, hodně jich pravděpodobně padne právě na Skye. Dlužno dodat, že po právu, je to fakt krásný kus země.

V necelých dvou dnech nelze stihnout všecko, náš výběr se tedy zužuje na dvě místa: Neist Point Lighthouse a Quiraing. To první je ikonický maják na severozápadním cípu ostrova. To druhé vyhlídkový kopec na opačné straně.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Eilean Donan

Ale úplně zrána, ještě před snídaní, nedaleký Eilean Donan, strategická pevnost na malém ostrůvku u pomyslného trojmezí tří jezer (Loch Duich, Loch Long, Loch Alsh). Nejstarší struktury ze třináctého století, ovšem současná podoba dána především rekonstrukcí z dvacátých let století dvacátého, na jehož počátku byl hrad v troskách. Pecka největší, nemít další program, vydržel bych tu zevlovat hodiny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Eilean Donan

Dovnitř se nepodíváme, protože je ještě před snídání. Nijak zvlášť nás to nemrzí – jednak tu takto brzy není moc lidí a jednak je téměř jisté, že interiér hradu už vnější pohledy na něj nemůže překonat. Což, mám někdy dojem, nakonec platí pro většinu hradů.

Na Isle Of Skye

Poslední zastávkou při cestě na Skye je Kyle of Lochals. Odtud byl relativně nedávno (roku 1995) vybudován most, který ostrov propojuje s “pevninským” Skotskem – Skye Bridge.

Během první sezóny po otevření narostl provoz mezi Skotskem a Skye o třetinu, kvůli intenzivním protestům proti vysokému mýtnému (11 liber pro všechny včetně místních), kdy mnoho lidí prostě odmítalo zaplatit, se ale most stal politickým tématem. Od roku 2004 se po něm jezdí zdarma.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Kyle of Lochals a Skye Bridge vzadu

Je vcelku jasné, že celkový dojem dne bude silně závislý na nevyzpytatelném počasí. Ještě předevčírem nám v Horseshoe Innu na baru místní téměř omluvně říkali, že to nebude nic moc, nakonec ale máme – jak by řekl Zdeněk Troška – z pekla štěstí: k ránu není po včerejší slotě ani památky.

Ba co víc, okolo odpoledne mi bude i trochu líto, že opalovák zůstal v kufru. Další z mnoha variací skotského léta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Sligachan
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Sligachan Bridge

Skye jsou hlavně nádherné zelené hory a ovce. Na papíře cirka tisíc výškových metrů přílišný respekt nebudí, realita je ale mnohem dramatičtější. Místní pohoří jsou regulérní Tatry, navíc s ještě divočejším počasím.

A vlastně ještě cesty. Spousta cest na ostrově má jediný pruh a vyhýbat se při obousměrném provozu dá jen na pláccích k tomu určených. Těch je naštěstí dost, v exponovaných místech až cca pět na kilometr.

Člověk tak výborně pocvičí řazení 1-2-3 (což je levačkou určitý kumšt) a zamávání protijedoucím řidičům na znamení kvalitní spolupráce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Cesta na Neist Point
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Poblíž Neist Pointu

Neist Point Lighthouse

A na těchto majestátních útesech se tyčí Neist Point Lighthouse, jeden ze symbolů ostrova i celého Skotska. Poprvé rozsvícen v roce 1909, dnes plně elektrifikován a ovládán vzdáleně. Jako každý si fotím nejklasičtější záběr na něj; mimojiné se tu nacházíme na nejzápadnějším cípu Isle of Skye.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Neist Point Lighthouse

Vyrážíme odsud na cca 11-ti kilometrový trek po pobřeží. Mapka níže je z naprosto boží stránky. Na několika místech si svůj adrenalin na skalách užívají lezci, vyjma lan a sedáků vybaveni i síťkami na obličej, samo kvůli už zmiňovaným muškám.

Až na mušky jsou tu – jako nelezec hádám, že „pokud právě neprší“ – pro lezení ideální podmínky, desítky metrů vysoké útesy se táhnou kilometry a kilometry.

lightroom-15
Trek od Neist Pointu

Nedaleko odtud malebným zeleným údolíčkem rezonuje zoufalý nářek beránka, který se rohem zamotal do plotu tak blbě, že nejenže nemůže ven, nemůže v podstatě vůbec nic.

Hned mě kreativně napadá, že se znehybněnou ovcí by mohl být kopec srandy, nakonec ale mám zakázáno byť i jen fotit s poznámkou o parazitování na cizím neštěstí. Ááááááá. A co jako? Nepodpořen emočně silným vizuálem je tak příběh o úspěšném vyproštění takový sušší.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Isle of Skye
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Isle of Skye

Jinak ovečky jsou tady všude a jsou tady happy. Máte-li naprd karmu a malé povědomí o tom, co si počít s příštím životem, neváhejte ani minutu.

Po cca dvou hodinách se blížíme zpět do civilizace, čímž myslím pár roztroušených baráčků a onu jednokolejnou asfaltku, po níž jsme přijeli. Mimochodem – tam, kde asfalt není, může být dost mokro.

Na už zmíněném webu je každý trek ohodnocen jednou až pěti kapradinkami, což pokrývá rozpětí “sucho” až “vemte si šnorchl”. Tři kapradinky znamenají, že místy bude bažina cca po kotníky. Ale jde to i vysoko nad kolena, jak nám barvitě vylíčí pár mladých Čechů, kteří na Skye vyrazili natěžko. Na kapradinky pozor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Isle of Skye
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Isle of Skye

Po krátké procházce zpět k autu jedeme dál směr Quiraing krajinou, která jednoho prostě musí bavit. Po cestě míjíme i Uig, maličký přístav, odkud nám zítra po poledni vyplouvá trajekt na nedaleký Isle Of Harris.

Vyjma Harrisu se coby suchozemci těšíme i na cestu lodí jako takovou. Booknout lístek bylo mimochodem asi tak těžké jako objednat si pizzu, viz například tento web. Z hlediska plánování výletů žijeme v nádherné době, kdy se dá v podstatě vše zařídit předem z gaučově rozleželého pohodlí obývacího pokoje. Pokud tedy neplánujete dejme tomu cestu kolem světa na koloběžce, to by byl pochopitelně jiný příběh; srovnání se týká možností, jaké měla, nebo spíše neměla, ještě generace našich rodičů.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Cestou zpět z Neist Pointu
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Uig

Quiraing

Quiraing patří mezi nejfotografovanější přírodní scenérie Hebrid, vzhledem k špatnému počasí a odlehlé poloze však není zatížen masovou turistikou. [Wikipedie]

Jo. Ačkoliv těch turistů tu je na podvečer ještě relativně dost. Ne, že by to něčemu vadilo, poněvadž chytáme posledního fleka na maličkém parkovišťátku a vyrážíme na další trek – pro beskydské horaly nic velkého, jen tak protáhnout lejtka.

lightroom-28
Trek na Quiraing

Je to dobrý test na to, jak se na Skye asi trekuje: nahoře jsme za cca třičtvrtě hodiny, ovšem na celkem skromné, třistačtyřiceti metrové převýšení je to do strmého travnatého srázu docela dřina. Za deště, o který tu asi v libovolném ročním období nebude nouze, by to mohlo být dost problematické.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Quiraing

Všude kolem Atlantik, jak jinak. Tam někde za vodou je Nashville (dobrá, v těchto zeměpisných šířkách spíš Newfoundland. Ale na to nemáme pěknou písničku). A nemusí bejt zpáteční. Jestli ten fór nechápete, nic se neděje. Je napůl pubertální a napůl muzikantský, což ho bohužel de facto vyřazuje z kategorie univerzálně uplatnitelného humoru.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Quiraing

Je tu krásně, i když se druhá polovina trasy stáčí do stínu, větřík ztrácí skráním příjemnou teplotu a soumrak probouzí – surprise, surprise – mračna pakomárců. Svižným krokem před nimi úspěšně zdrháme, Zuzka mě zdraví známym gestom a druhý den se chýlí ke konci.

Před návratem do Auchtertyre nás ještě čeká už druhá indická večeře v Kyle. Bo po desáté večer mají i tady otevřeno už jen Asiati.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Trek okolo Quiraingu
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Zuzka
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Mraky nad Skotskem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s