Skotsko 2016, část 4.

[5 min.] Torridon a Elgin

Torridon is on the west coast of Scotland, 109 miles (175 km) north of Fort William and 80 miles (130 km) west of Inverness. Situated in an area well known to climbers, photographers, wildlife enthusiasts, hikers, and countless visitors from around the world, the surrounding mountains rise steeply to 3,500 feet (1,100 m) from the deep sea lochs. .. The Torridon area is widely acknowledged as having some of the most dramatic mountain scenery in the whole of the British Isles. [Wikipedie]

„His head was found on a drivin‘ wheel…“

Na dnešek je v plánu náš poslední velký – ba dokonce největší – skotský přejezd: z mlžného nitra vysočiny až dolů do Edinburghu. Paradoxně je po bezmála týdnu levostranné řízení občas nebezpečnější než první dva dny, kdy člověk za volantem  nepřetržitě myslel na to, co dělá; nyní se pozvolna sám zapíná autopilot podvědomí. Ten sice šetří psychické síly, ovšem při výjezdu z benzínky nebo otáčení auta neomylně míří do pravého pruhu, což ostatní řidiči několikrát odměňují uznalým zatroubením.

elgin
Den 5. – Trasa

Ale popořadě. Probouzíme se tam, kde jsme včera šli spát (což samo o sobě jistě stojí za povšimnutí): na velmi skotském loveckém zámečku z devatenáctého století při pobřeží torridonské zátoky.

To zahrnuje romantické okolí, velké pokoje, vysoké stropy, klasická okna, trochu té skotské sychravosti, schodiště v tmavém dřevě, extrémně pohostinné majitele a spolubydlící ze tří kontinentů, se kterými můžete poklábosit u krbu nad sklenkou whiskey. Některé zážitky jsou špatně přenosné, budete-li poblíž, prostě se tam stavte.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Torridon House

Vzhledem k poloze začíná v bezprostředním okolí Torridon House spousta horských treků. Trochu neplánovaně na jeden vyrážíme. „Tak na hodinku, no“, což nakonec udělá cirka dvanáct kilometrů.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
abhainn Coire MhicNobaill

A dobré dva z nich – no nekecej – dokonce lesem, podél mnoha peřejí a vodopádů říčky abhainn Coire MhicNobaill, jednoho z milionu přítoků Loch Toriddon, která se po celé délce dravě zařezává do svahu. Koupání v ní je až na milion midges a jedno klíště velice příjemné.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Nad Loch Torridon

Vycházka se ale mezi stromy neschová na dlouho, kousek výše proti proudu se už majestátně vypíná klasická skotská vysočina se svými travou porostlými štíty.

V tušení omamného výhledu na další z lochů chceme dojít za „příští“ horizont. Ten se ale s každým překročeným balvanem podivuhodně vzdaluje, jako by chtěl nenápadný horský chodníček stoupat donekonečna.

To je nepříjemné ze dvou důvodů: 1) zavání to metafyzikou, 2) nemáme na to čas. Pitoreskní horské údolí si bude muset na naše vděčné pohledy ještě nějaký ten pátek počkat. Vracíme se k zámečku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Loch Torridon

Cestou do Elginu

Lochnesská nestvůra (také Lochnesská příšera, zkráceně Lochneska nebo Nessie) je záhadný živočich, který se údajně vyskytuje ve skotském jezeře Loch Ness. Podle hlášení pozorovatelů by měl být živočich 15–20 metrů dlouhý asi s třímetrovým krkem a výrůstkem v podobě rohu na hlavě. O jeho výskytu se vedou dlouhodobé spory, stejně jako o přesném druhovém zařazení. [Wikipedie]

O chlup později než jsme plánovali vyjíždíme z Torridonu směr „hlavní město vysočiny“ Inverness. Toto správní centrum oblasti Highlands je mimojiné poblíž slavného jezera Loch Ness, které – ačkoliv připouštím, že jsem neexistenci dinosaurů v jedenadvacátém století oplakal teprve nedávno – s klidným svědomím vynecháváme. Tímto se omlouvám za matoucí perex.

Půldruhá hodina po úzké silnici skrz hory je pro místní pravidelnou splátkou za odloučenou romantiku Torridonu. Právě k Inverness torridoňané často míří za většími nákupy, úředními výkony a operacemi slepého střeva. Prý se to dá vydržet.

A pak už samotný Elgin a jeho středověká dominanta, nebo lépe řečeno to, co z ní zbylo. Úplně nejdřív mě při prvním pohledu na fotky napadly nálety během druhé světové války, ale ne – jeblo to dolů takříkajíc vlastní vahou už léta páně 1711.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Elgin Cathedral

A že to byla pořádná váha (na obrázku níže podoba katedrály z šestnáctého století, Wikipedie) a architektonický majstrštyk. Jaký asi musel být účinek takovéto stavby na prostý lid přebývající chatrčích a blackhousech…

elgin-12
Elgin Cathedral

První části celé struktury pocházejí z třináctého století. Od té doby byl chrám i s okolím několikrát přestavován, dostavován, opevňován, dobýván i dobyt a jak velí dobré móresy klasické historie, několikrát vyhořel. Tady byla prostě vždycky sranda. Jestli nakonec není něco pravdy na vtipu, že Skoti jsou kvůli bojovné povaze dodnes nasazováni do prvních linií britské armády.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Elgin Cathedral

Mimochodem je tu nejvyšší (5 metrů) náhrobek ve Skotsku. Anderson family. Ten pocit, když někdo kompenzuje víc než vy…

Úplně k zahození není ani historické centrum Elginu hned za rohem. Mimo jiné velmi solidní thajská knajpa. Začínám uvažovat, jestli v asijských podnicích končíme shodou okolností, nebo zda hraje roli jakási podvědomá nedůvěra ke skotské kuchyni. Vyzkoušíme v Edinburghu. Snad bude nabídka pestřejší než klasicky anglánské „fish and chips“.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Elgin Cathedral
Vlastní přejezd se táhne do noci a je únavný. Hledání místa na parkování v širším centru města je naopak vzrušující. Díky umístění pronajatého bytu jsme naštěstí v klasickém baru tak rychle, že si ani nestíhám příliš zanadávat.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s