Skotsko 2016, část 5.

[6 min.] Edinburgh

„Edinburgh is the capital city of Scotland and one of its 32 local government council areas.“ [Wikipedie]

Probouzíme se v příjemném bytě v centru města pronajatém opět skrze AirBnB. Nevím, jestli má smysl se  ještě vůbec v podobných lokalitách pokoušet o hotel – za podobnou, nebo spíše nižší cenu se celkem snadno sežene luxusní 2+1.

e-0@0,5x
Edinburgh

Edinburgh, původně římská osada, dnes hlavní město Skotska s univerzitami a půl milionem obyvatel. Vyčasilo se podobně jako druhého dne na Isle of Skye.

Na kopečku monumentů

Pěší okruh začínáme výšlapem na nedaleký Calton Hill, památkami obsypaný pahorek v samém srdci Edinburghu, ze kterého je krásný výhled na velkou část města.

e@0,5x
Dugald Steward Monument

Dugald Steward byl skotský filozof, matematik a profesor na University of Edinburgh. Popravdě jsem o něm nikdy předtím neslyšel; prý byl zejména význačným pedagogem, mezi jeho žáky patřil mimojiné i autor mnoha historických románů Walter Scott (Ivanhoe, Rob Roy).

Kromě něj zde mají památníky ještě admirál Nelson a obecně skotští vojáci a námořníci padlí během napoleonských válek. Nelson sám zahynul během vítězné námořní bitvy u Trafalgaru v roce 1805, kde Britové pod jeho vedením porazili francouzsko-španělské loďstvo.

Z Calton Hillu je také pěkný výhled na druhý a ještě vyšší kopec poblíž centra, Arthur’s Chair. Ten už ničím obestavěn není a představuje spíše něco na způsob pražské Divoké Šárky, aneb kousek „divočiny“ ve městě. I z něj je na město nepřekvapivě krásný výhled.

Královský letohrádek a Arthur’s Chair

Cestou k Arthur’s Chair míjíme Palace of Holyroodhouse, oficiální sídlo britského panovníka ve Skotsku. Královna Alžběta tu tráví týden vždy na začátku léta. Šestnácté století a placené expozice, zrovna dneska průřez šedesáti lety královniných garderób. Pěkné.

eii@0,5x

Příhodně pro její veličenstvo je hned naproti přes cestu od Holyroodhouse moderní budova skotského parlamentu. A před ní malá replika Kelpies, na jejichž provedení v nadživotní velikosti se pojedem podívat zítra před odletem. Kelpies jsou bájné bytosti (víceméně koně, akorát samozřejmě bigger, better, faster, more), které tu a tam vystupovaly z moře. Fair enough.

eii-2@0,5x
Kelpies před budovou parlamentu

Během stoupání na Arthura ze situace tak nějak vyplyne, že úplně nahoru se tentokrát drápat nebudeme. Je teplíčko teplo a stylové, úzké, sexy džíny přiléhají ke kůži tak moc, že to přestává být sexy. Stačí do půlky, však na horách jsme už byli. Na snímku vlevo vzadu Edinburgh Castle.

eii-3@0,5x
Z výstupu na Arthur’s Chair

Edinburgh-střed

A pak už mega-echt-cool centrum města. Klasický kámen, klasická dlažba, na každém rohu bar, obchod s kilty nebo tweedem a vzhledem k tomu, že v srpnu probíhá tradiční kulturní festival, taky kapely, kouzelníci a všelijací jiní performeři. Festival v ulicích na druhou.

eii-4@0,5x
Downtown
eii-5@0,5x
Downtown

Pokud jde o hrad, daří se nám už poněkolikáté během téhle dovolené zopakovat naše nejlepší číslo – pozdní příchod. Památky ve Skotsku obecně zavírají relativně hodně brzy, typicky okolo 17. hodiny. Narychlo pečeme naivní plán o brzkém ranním vstávání a jdeme si tvrz prohlédnout z parku pod ní.

e-2@0,5x
Edinburgh

A tady už klasické foto Edinburgh Castle přes Ross Fountain, přímo z parku pod hradem. Těsně mimo záběr tu mají taky velmi klasický pouťový kolotoč ála devatenácté století. Předpokládám taky festivalová záležitost.

e-3@0,5x
Ross Fountain a Edinburgh Castle

Kousíček pěšky z podhradí malebná ulička Circus Lane, naše poslední denní zastávka. Pak hurá na večeři – mimochodem vynikající – do sympatického podniku, jehož název si bohužel nepamatuju, nicméně nerozpakoval bych se navštívit jej znova. Což právě kvůli první zmíněné okolnosti půjde dost těžko.

e-4@0,5x
Circus Lane

Noční tah pak přináší další pěkné zážitky. Ty staré baráky jsou prostě krásně nasvícené, a furt ještě tu někdo hraje, tu vykládá vtipy, tu plive oheň. Chtělo by to strávit tu více festivalových dní (a večerů). Po haluzi chytáme i tradiční odchod nějakých dvouset padesáti dudáků z Edinburgh Castle. Piští píseň známou, ale jak se jmenuje opět nevím.

 “Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.”
Adam Smith, The Wealth of Nations

Na poklidný průběh nočního veselí tu kromě policistů dohlíží i Adam Smith, další význačný skotský filozof a pionýr politické ekonomie. Jeho kniha „O původu bohatství národů“ se stala ekonomickou biblí.

eii-7@0,5x
Adam Smith v nadživotní velikosti

Jdem spát a balíme. Nebo spíš naopak, páč si matně vybavuju, že se nám druhý den ráno nedaří tak úplně dodržet čas pro checkout. Edinburgh, o němž jsem doteď věděl celkem prd, je krásné, živé, funkční, pulsující město. Jen ty místní ejly stoupají do hlavy rychleji, než by člověk chtěl.

eii-6@0,5x
Edinburgh

A zbývá poslední den.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s