Skotsko 2016, část 6.

[5 min.] Queensferry a Kelpies

A den poslední…

Což je u dovolené vždycky tak nějak mrzuté, že jo. Budiž nám jistou útěchou, že je čtvrtek, a tudíž i po návratu před sebou budeme mít celý aklimatizační víkend. Dávám si velké, významné plus, poněvadž tomu jeden musí chtě nechtě říkat plánování. Teplotní i sociální šoky budou absorbovány a snad i to nadšení do práce na dveře nesměle zaklepe.

Ale co nás tedy (víceméně po cestě na letiště do Glasgow) na sklonku prázdnin ještě čeká: dvě zastávky, Queensferry a Kelpies.

konec
Den 7. – Trasa

Queensferry je celkem atmosférické městečko u vody. Mimochodem je tu v přepočtu na počet baráčků dost tradičně vyhlížejících putyk, což jistě stojí na povšimnutí. Jenže my už nemáme čas.

Jak sám název „Queensferry“ napovídá, dříve odtud jezdily lodě na druhou stranu zálivu. Co je nicméně zajímavější: v roce 1890 tady otevřeli Forth Rail Bridge.

konec-2@0,25x
Queensferry

Most je jednou z vůbec prvních větších ocelových konstrukcí vůbec (Eifellovka ještě je z kovaného železa). Byl postaven jen pár let poté, co Siemens-Martinova pec umožnila produkovat velké objemy oceli v dostatečné kvalitě. Svého času byl s bezmála dvěma a půl kilometry nejdelší na světě. Dnes je samo stále v provozu a také je součástí světového dědictví Unesco.

konec-3@0,25x
Forth Rail Bridge

Hnedle vedle jsou ještě dva mosty pro automobilovou dopravu: po jednom z nich jsme přijeli do Edinburghu; druhý je rozestavěný, což je zajímavé, nevzpomínám si, že bych kdy něco takového naživo viděl. Vedle mrakodrapů jsou prý mosty konstrukčně nejtěžší pozemní stavby. Zřejmě slušnej oddíl a inženýring.

konec-6@0,25x
Mosty pro auta

Kelpies…

…neboli koňské hlavy (naštěstí nikoli v asociaci Kmotr I.) poblíž Falkirku, o kterých byla řeč už v souvislosti s budovou parlamentu. Surrealitka skoro jak z klipu Pink Floyd. Člověk musí ocenit, kterak tu z fádní díry u dálnice udělali frekventovanou turistickou atrakci. „Sochy“ jsou kolem třiceti metrů vysoké a jednoduše krásné. V místním visitor centru pouštějí cool časosběrné video ze stavby; bohužel se to nedá najít na youtube.

konec-8@0,25x
Kelpies

A to je všechno, co jsme stihli. Stihli jsme toho teda dost. Cca 1740 km v autě (benzin stál v přepočtu 3670 Kč, čili v podstatě dvě koruny na kilometr, což není špatné), dva ostrovy, několik treků a hafo mostů. Edinburgh, hrady, menhiry a místní putyky. Nestihli jsme Glasgow, Fort William, Portree, Smoo Cave a nějaký echt celodenní trek na Isle Of Skye.

konec-11@0,25x
Kelpies

Tak snad příště. A souhrnem získaná ponaučení:

  • nechodit treky v teniskách
  • mít v báglu síťky na obličej
  • kupovat letenku s předstihem, páč těsně před odletem dost zdražuje (kolem 7K na osobu, dříve byla i pod 4K)
  • s předstihem zajistit ubytko na Skye
  • brát v půjčovně dva řidiče i za cenu příplatku anebo si neplánovat průměrně dvěstěpadesát kiláků na den.
  • nechat si více času na edinburghský festiválek
  • vzít si více cashe na útratu, protože pívo je drahé.

A to už je fakt všechno, co bych k tomu tak řek :).

konec-10@0,25x
Kelpies a šáteček

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s